E-fakturowanie w UE – narzędzie w walce z luką VAT?

W grudniu 2022 roku Parlament Europejski przedstawił wniosek dotyczący rozszerzenia obowiązkowych e-faktur na wszystkie przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwa nieposiadające osobowości prawnej w transakcjach między przedsiębiorstwami, w celu zwalczania oszustw związanych z podatkiem VAT. Komisja Europejska szacuje, że Hiszpania straciła 6,8 mld euro oczekiwanych dochodów z podatku od wartości dodanej w związku z istnieniem tzw. luki w przepisach VAT.

W związku z tym Hiszpania zdecydowała, że rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie planów dodania e-faktur B2B na „żywo” do istniejącego raportowania w czasie rzeczywistym SII. Prawny obowiązek tego rozwiązania ma nastąpić w latach 2024-2026. Od połowy 2024 r. miałoby to zastosowanie wyłącznie do hiszpańskich przedsiębiorstw będących rezydentami, posiadających stałe miejsce prowadzenia działalności.

Hiszpański system zgłaszania faktur „na żywo” SII został wprowadzony w lipcu 2017 r. Ten nowy system e-fakturowania nie może zastąpić SII, ponieważ nie jest częścią przepisów dotyczących podatku VAT ani fakturowania. Zamiast tego jest wprowadzany do istniejącego ustawodawstwa z 2007 r. dotyczącego „promocji społeczeństwa informacji cyfrowej”.

Natomiast włoski system e-faktur SDL wykazał niezwykły sukces w zmniejszaniu luki VAT o prawie 10% w ciągu zaledwie jednego roku. Francja i Polska mają pójść w ich ślady, a rok 2023 będzie ważnym rokiem dla europejskich inicjatyw w zakresie e-faktur. Konsultacje w sprawie e-faktur w UE są w toku. Jak zbadali unijni specjaliści, fakturowanie w czasie rzeczywistym zapewnia natychmiastowe i dokładne rozliczenia podatkowe we wszystkich systemach rozliczeniowych.

Z kolei Federalne Ministerstwo Finansów (Bundesministerium der Finanzen lub BMF) zapowiedziało, że opublikuje (prawdopodobnie w kwietniu) dokument do dyskusji na temat możliwości wprowadzenia obowiązkowego e-fakturowania. Jest to następstwem zobowiązania nowego rządu koalicyjnego do wprowadzenia systemu sprawozdawczości cyfrowej, aby pomóc w rozwiązaniu problemu luki w podatku VAT.

W listopadzie 2022 Niemcy złożyły wniosek o tymczasowe odejście od art. 218 i 232 dyrektywy VAT w celu nałożenia obowiązkowego fakturowania elektronicznego na niektóre transakcje B2B. W ślad za Włochami, Francją, Polską i innymi krajami UE Niemcy starają się wprowadzić obowiązkowe faktury elektroniczne tak szybko, jak to tylko możliwe.

Nie jest jasne na dziś, jaki ostatecznie będzie zakres lub format niemieckiego systemu, ale Niemcy z pewnością przyjmą normę UE dotyczącą e-fakturowania (EN 16931), jak obecnie proponuje VAT in the Digital Age (ViDA).

Nie ogłoszono jeszcze daty wdrożenia e-faktur w Niemczech. Niemieckie Ministerstwo Finansów (BMF) chce uzyskać więcej szczegółów na temat unijnych planów e-fakturowania, aby zapewnić interoperacyjność ewentualnego niemieckiego systemu raportowania. E-fakturowanie B2G jest obowiązkowe w Niemczech od 2020 roku.

Reforma Unijnego podatek VAT ery cyfrowej spowoduje to nałożenie obowiązkowego e-fakturowania dla transakcji wewnątrzwspólnotowych UE od 2028 r. Wdrożenie tego obowiązku prawdopodobnie będzie wyglądać następująco:

  • lipiec 2024 duzi podatnicy (obrót powyżej 8 mln euro);
  • 2026 wszyscy pozostali podatnicy.
Prosimy o aktywowanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki, aby móc w pełni korzystać z możliwości tej strony.
Obecnie korzystasz z przestarzałej przeglądarki, co może powodować luki w zabezpieczeniach i obniżenie komfortu użytkowania.
learn how to easily update your browser.