EDI w branży motoryzacyjnej

EDI dla branży automotive pozwala na doskonale skoordynowaną i ustandaryzowaną wymianę informacji logistycznych pomiędzy producentami OEM (Original Equipment Manufacturers) a ich dostawcami.

EDI in the automotive industry

Wypełnij formularz kontaktowy

Elektroniczna Wymiana Danych (EDI) dla branży motoryzacyjnej stanowi kluczowy element w skoordynowanej i ustandaryzowanej wymianie informacji logistycznych pomiędzy producentami OEM (Original Equipment Manufacturers) a ich dostawcami.

Współczesna branża motoryzacyjna

Przemysł motoryzacyjny to sektor, gdzie sprawnie funkcjonujące procesy mają niezwykle duże znaczenie. Metody takie jak Just-in-Time (JIT), Just-in-Sequence (JIS) czy Lean Production są tu na porządku dziennym. Dodatkowo, pojawiające się trendy, takie jak e-mobilność i cyfryzacja, zwiększają złożoność łańcucha dostaw. EDI staje się tutaj wspólnym językiem, który pomaga sprostać tym wyzwaniom.

Wysokie oczekiwania klientów odnośnie jakości oraz presja czasu czynią przemysł motoryzacyjny jednym z najbardziej wymagających sektorów dla zautomatyzowanych procesów zaopatrzenia. Przy produkcji zgodnej z metodą JIT lub JIS, niezbędne jest precyzyjne koordynowanie wielu różnorodnych komponentów, które muszą być dostarczone we właściwe miejsce, we właściwym czasie.

Nadchodząca era e-mobilności, połączona z wszechobecnymi usługami cyfrowymi wpływają na procesy produkcyjne, skracając cykl wprowadzania nowych produktów, zwiększając skomplikowanie produktów oraz zmienność w produkcji. Dodatkowo, rosnący udział elektroniki i oprogramowania w samochodach zwiększa ryzyko usterek i błędów.

Sprostanie dzisiejszym i przyszłym wyzwaniom

Klucz do sprostania wyzwaniom w sektorze motoryzacyjnym leży w płynnej koordynacji między producentami OEM a dostawcami na każdym etapie łańcucha dostaw. To umożliwia utrzymanie procesów produkcyjnych na najwyższym poziomie efektywności.

EDI dla branży motoryzacyjnej jest doskonałym narzędziem wspierającym ten proces. Ta niezawodna technologia, zapewniająca wysoką wydajność, jest z powodzeniem wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym od wielu lat. EDI umożliwia bowiem najskuteczniejszą i najszybszą wymianę dokumentów między partnerami biznesowymi, niezależnie od miejsca ich działania.

EDI to nie tylko odpowiedź na obecne wyzwania w motoryzacji, takie jak:

 • Wysokie wymagania jakościowe i presja czasu
 • Szybka aktualizacja prognoz dostaw
 • Przetwarzanie i spełnianie specyfikacji dostaw klientów
 • Poprawne oznaczanie identyfikatorów produktów, opakowań, miejsc dostawy itp.
 • Tworzenie specyfikacji dla generowania etykiet logistycznych (np. GTL – Global Transport Label)
 • Przestrzeganie wymogów prawnych i podatkowych

…ale to także narzędzie służące do sprostania przyszłym wyzwaniom, takim jak:

 • Coraz krótsze cykle życia produktów
 • Nieoczekiwane ograniczenia w dostawach i dostępności produktów
 • Wpływ innowacji, takich jak sztuczna inteligencja, chmura, Big Data i Internet Rzeczy
 • E-mobilność – integracja nowych generacji pojazdów do istniejących struktur produkcyjnych
 • Pojawienie się nowych i złożonych ekosystemów cyfrowych (np. współpraca uznanych dostawców z nowymi podmiotami)

Automotive EDI – rozwiązania dostosowane do potrzeb

Komunikacja EDI oferuje wiele opcji, dostosowanych do konkretnej sytuacji i wymagań. Na przykład, integracja EDI umożliwia wysyłanie i odbieranie dokumentów bezpośrednio przez system ERP firmy, dzięki bezpośredniemu połączeniu z systemami partnerów biznesowych. Web EDI to doskonałe rozwiązanie dla mniejszych partnerów, którzy nie dysponują własnym systemem ERP. Umożliwia im ono wymianę komunikatów EDI za pośrednictwem internetowego interfejsu platformy EDI.

Integracja EDI dla procesów

Integracja EDI umożliwia wysyłanie i odbieranie dokumentów bezpośrednio przez własny system ERP poprzez bezpośrednie połączenie z systemami partnerów biznesowych. Dostępne są wszystkie standardy EDI istotne dla branży motoryzacyjnej, co pozwala na maksymalną elastyczność w komunikacji z Twoimi partnerami biznesowymi.

Przejdź do rozwiązania integracji EDI

WEB-EDI dla branży motoryzacyjnej

Dzięki  Web-EDI możesz łatwo i niedrogo wymieniać elektroniczne dokumenty biznesowe ze swoimi partnerami. Web-EDI to idealne rozwiązanie do łączenia dostawców motoryzacyjnych z dużymi producentami ( OEM ). Dostawca jest natychmiast gotowy do obsługi EDI bez konieczności tworzenia złożonej infrastruktury IT.

Przejdź do rozwiązania Web EDI

Najczęściej stosowane standardy EDI w branży motoryzacyjnej

 • DELFOR (podgląd dostawy)
 • ASN (Powiadomienie o wysyłce) / DESADV (Powiadomienie o dostawie)
 • DELJIT (harmonogram wysyłek – just-in-time)
 • RECADV (powiadomienie o przyjęciu towaru)

Więcej na ten temat w Słowniczku EDI

Klienci z sektora automotive

Nowości i ciekawe informacje o EDI w branży motoryzacyjnej

car-production_s

Koncerny wymuszają cyfryzację komunikacji

Czechy mają Skodę, Chorwaci Rimac Bugatti, a Austriacy Magna Steyr. Polacy swojej marki motoryzacyjnej nie mają, za to jesteśmy jednym z największych producentów części motoryzacyjnych w Europie. Jak do tego w ogóle doszło?

Dowiedz się więcej

 

Wdrożenie EDI w MANDO CORPORATION POLAND

MANDO Corporation Poland to polski oddział koreańskiej firmy z branży motoryzacyjnej, produkującej części samochodowe na całym świecie. Od 2020 roku korzysta z powodzeniem z komunikacji EDI wdrożonej przez EDISON SA (obecnie EDITEL Polska SA).

Dowiedz się więcej

 

Aikawa manufacturing

Pełna cyfryzacja w AIKAWA

W Aikawa Hungaria rok 2010 miał ogromne znaczenie pod względem rozwoju, ponieważ w tym roku podjęto decyzję, że absolutnie konieczne jest wdrożenie systemu planowania zasobów korporacyjnych. Równocześnie z wprowadzeniem nowego systemu ERP z pomocą EDITEL wprowadzono procesy EDI.

Dowiedz się więcej

 

Dlaczego warto wybrać EDITEL?

EDITEL ma ponad 40-letnie doświadczenie jako międzynarodowy dostawca usług EDI o silnej pozycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki fuzji z 2018 r. z TELEDIN, czeską firmą specjalizującą się w przemyśle motoryzacyjnym, EDITEL prowadzi obecnie wysoko wyspecjalizowane centrum kompetencyjne dla sektora motoryzacyjnego i produkcyjnego.

Jest to kluczowy czynnik w łańcuchu dostaw w branży motoryzacyjnej i decydująca przewaga konkurencyjna dla klientów każdej wielkości. Zespół ekspertów EDI w EDITEL posiada dogłębną wiedzę na temat szeroko stosowanych standardów w branży i głębokie zrozumienie wszystkich procesów w tej ciągle zmieniającej się branży.

Polegamy na tej solidnej wiedzy i doświadczeniu, aby zapewnić wysoce profesjonalną i zorientowaną na klienta pomoc we wszystkich sprawach związanych z EDI z korzyścią dla naszych klientów i partnerów biznesowych. To sprawia, że jesteśmy idealnym wyborem do wdrożenia każdej koncepcji lub rozwiązania do automatyzacji łańcucha dostaw w przemyśle motoryzacyjnym.

Z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć niestandardowe rozwiązanie, które odpowiada Twoim potrzebom. Skontaktuj się z EDITEL

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!

   

  iStockphoto copyright, alvarez

  Prosimy o aktywowanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki, aby móc w pełni korzystać z możliwości tej strony.
  Obecnie korzystasz z przestarzałej przeglądarki, co może powodować luki w zabezpieczeniach i obniżenie komfortu użytkowania.
  learn how to easily update your browser.