Historia EDITEL Polska

Początki EDISON S.A.

Początki EDISON S.A. sięgają 1996 roku, kiedy w Polsce dopiero zaczynała się era telefonów komórkowych, a Internet był raczej domeną naukowców niż szerokich mas. Wówczas powstała firma doctorQ EDI, która w tym samym roku zakupiła licencję na oprogramowanie EDI, stając się pierwszym operatorem elektronicznej wymiany danych (EDI) w Polsce. Licencja została zakupiona od wiodącego dostawcy rozwiązań EDI na świecie firmy GE Information Services i gwarantowała dostęp do światowej sieci połączeń EDI.

doctorQ zmienia się na EDISON

W 1999 roku doctorQ EDI zmienił nazwę na EDISON – kwestia czy nazwa była inspirowana tylko nawiązaniem do skrótu EDI, czy zainspirowana osobą założyciela grupy GE samego Thomasa Edisona nie ma większego znaczenia, najważniejszym była szybko zbudowana rozpoznawalność w początkującej branży EDI.

EDISON w PROKOM Internet

W 1999 roku firma stała się na parę lat częścią grupy PROKOM Internet – tej samej, do której należała wówczas Wirtualna Polska – pierwszy polski portal internetowy działający z sukcesem do dziś.

EDISON – pionier w bankowości elektronicznej i EDI dla FMCG

Na przełomie lat 90. i 2000. firma miała okazję brać udział w powstawaniu pierwszej polskiej bankowości elektronicznej. Początek lat 2000 to także pierwsze w Polsce duże wdrożenie komunikacji EDI w branży FMCG — dla sieci Geant.

EDISON – połączenia międzynarodowe to nasza specjalność

Dzięki sieci połączeń międzynarodowych EDISON od samego początku specjalizował się w połączeniach polskich firm z partnerami zagranicznymi. Tym sposobem firma zbudowała silną pozycję w branży automotive, a w kolejnych dekadach we wielu branżach, dla których handel zagraniczny jest kluczowym czynnikiem sukcesu – obok branży motoryzacyjnej także branża stolarki okiennej czy meblarska.

EDISON buduje silną pozycję w branży DIY i HEPAC

W latach 2010 firma mocno zarysowała swoją rolę w edi-fikacji branży DIY. Umowa z OBI, a przede wszystkim z Castoramą zbudowała silną pozycję EDISONa w tej branży, jak i w branżach powiązanych – szczególnie w branży instalacyjnej (HVAC)  i instalacyjno-grzewczej (HEPAC).

EDISON debiutuje na parkiecie New Connect

W 2012 roku firma zadebiutowała na Giełdzie New Connect. Firma dołącza do Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych (SEG), czyli do izby gospodarczej zrzeszającej firmy notowane na polskiej giełdzie (GPW).

EDISON w organizacjach branżowych

Aby umocnić swoją pozycję w branży automotive, w roku 2016 EDISON przystępuje do Polskiej Izby Motoryzacyjnej (PIM), zacieśniając relację z profesjonalistami z tej branży.

Edison, aby rozumieć firmy dla których świadczy usługi, przez lata jest i był członkiem wielu organizacji branżowych m.in. Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach (zrzeszającej firmy z Górnego Śląska), Stowarzyszenia Dystrybutorów Części Samochodowych, Związku Producentów Dostawców i Dystrybutorów „Polskie Okna i Drzwi”.

EDISON – certyfikowany punkt dostępowy Peppol

W 2018 roku firma strategicznie przygotowując się do zmian na polskim rynku e-faktur decyduje się przystąpić do organizacji OpenPeppol i wkrótce staje się pierwszym Certyfikowanym Punktem Dostępowym Peppol w Polsce. Równolegle pracuje nad wdrożeniem i certyfikacją zintegrowanego systemu zarządzania jakością ISO 9001 / 14001 / 27001. Przygotowania kończą się pełnym sukcesem — EDISON wygrywa przetarg na brokera Platformy Elektronicznego Fakturowania (PEF) dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

EDISON uczestniczy w pracach standaryzacyjnych EDI

Należy także nadmienić, że firma od samego początku stara się uczestniczyć we wszelkich pracach standaryzacyjnych na rynku polskim – stąd uczestnictwo w Grupie Roboczej EDI przy GS1 oraz bliska współpraca z GS1 Polska w zakresie certyfikacji usług EDI.

EDISON dołącza do Grupy EDITEL

To wszystko doprowadza do przełomowego momentu w 2019 roku, kiedy Grupa EDITEL przejęła większościowy pakiet akcji EDISON S.A., umacniając swoją pozycję jako lidera usług EDI w Europie Środkowo-Wschodniej.

EDISON liderem w e-fakturowaniu – EDI, PEF, KSeF, Peppol

Mimo trudnych okoliczności, takich jak pandemia COVID-19 czy wojna w Ukrainie, EDISON nieustannie się rozwijał, zwiększając przychody i rozwijając bazę klientów. Ostatnie 2 lata upływają pod dyktando zmian regulacyjnych – decyzją Ministerstwa Finansów Polska w ślad za Włochami wprowadza obowiązkowe e-fakturowanie B2B – Krajowy System e-Faktur (KSeF). Po wielu przesunięciach terminu wdrożenia – od II kwartału 2023 do III kwartału 2024 – ostateczny projekt ustawy został złożony do Parlamentu i ma być głosowany jeszcze w czerwcu 2023. EDISON od pierwszego sygnału o KSeF aktywnie uczestniczy w grupach roboczych przy Ministerstwie Finansów, jednocześnie budując rozwiązanie integrujące z KSeF. Doświadczenia zebrane przez lata prac z fakturami elektronicznymi EDI, świadczeniem usług dostępu do sieci Peppol oraz usługi brokera PEF gwarantują jakość nowej Zintegrowanej Platformy Usługowej „KSeF Connect”, z której wszyscy Klienci EDISONa i EDITELa mogą zacząć korzystać praktycznie „z marszu”.

EDISON staje się EDITEL Polska

Współpraca z Grupą Kapitałową EDITEL trwała równo cztery lata i nastał moment, aby uczynić kolejny krok naprzód. W czerwcu 2023 roku EDISON zmienił nazwę na EDITEL Polska. Ta zmiana ma na celu podkreślenie bliskiej współpracy z Grupą Kapitałową EDITEL oraz dalszego wzmacniania pozycji firmy na rynku usług EDI.

Nowa nazwa – EDITEL Polska – to nie tylko zmiana wizerunku, ale przede wszystkim obietnica dalszego rozwoju.

17 lipca 2023 zostaje zarejestrowana nowa nazwa Spółki. Od tego dnia EDISON S.A. staje się EDITEL Polska S.A.

Prosimy o aktywowanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki, aby móc w pełni korzystać z możliwości tej strony.
Obecnie korzystasz z przestarzałej przeglądarki, co może powodować luki w zabezpieczeniach i obniżenie komfortu użytkowania.
learn how to easily update your browser.