Historia Grupy EDITEL

Lata 80. – Początki

Austriackie przedsiębiorstwa handlowe i ich dostawcy wiedzą już o wielu zaletach elektronicznej wymiany danych (EDI). Optymalizacja i harmonizacja łańcucha dostaw poprzez standaryzowane komunikaty EDI pozwala na zwiększenie wydajności, jakości i oszczędności.

Niezbędne standardy są logistyczną podstawą wymiany ustrukturyzowanych danych między partnerami biznesowymi. Dzięki globalnemu systemowi identyfikacji EAN Austria (GS1 Austria today) dostawcy (GLN), produkty (GTIN) i jednostki transportowe (SSCC) są znakowane znormalizowanymi, unikalnymi na całym świecie kodami numerycznymi.

1987 – Założenie ECODEX

Wraz z renomowanymi austriackimi firmami EAN Austria opracowuje bezpieczną platformę e-biznesową ECODEX (Electronic Commercial Data Exchange) do standaryzowanej elektronicznej wymiany danych biznesowych. Platforma jest stale rozwijana i dostosowywana do wymagań rynku. W bardzo krótkim czasie ECODEX staje się największą i najważniejszą platformą EDI dla całego austriackiego sektora FMCG.

Podstawą komunikacji jest znormalizowany typ wiadomości EAN / GS1 EANCOM®, podzbiór standardu UN/EDIFACT (United Nations / Electronic Data Interchange for Administration, Commerce and Transport). W tym czasie typ wiadomości EANCOM® zawiera ponad 40 najważniejszych dokumentów handlowych, takich jak faktury, zamówienia, porady wysyłkowe, wyciągi bankowe, zlecenia transportowe et.al.

1990 do 2004 – Międzybranżowe i międzynarodowe

Z ponad 60 milionami transakcji ECODEX jest największą usługą EDI w Austrii. Wkrótce technologia znajdzie zastosowanie nie tylko w sektorze FMCG, ale także „zrób to sam”, meblarstwie, farmacji, transporcie / logistyce oraz finansach i administracji. ECODEX nie łączy już tylko klientów w Austrii. Dzięki współpracy z zagranicznymi dostawcami IT krajowe firmy wymieniają dane biznesowe również ze swoimi międzynarodowymi klientami i partnerami.

2004 – ECODEX staje się eXite

Po ponad 16 latach działalności ECODEX staje się eXite® Business Integration Network. EAN Austria uruchamia nowo opracow

aną platformę w 2004 roku. eXite® zapewnia większe bezpieczeństwo, niezawodność, elastyczność i najnowocześniejszą technologię.

Dzięki eXite® EAN Austria otwiera bramę do przyszłości EDI.

2008 – Założenie firmy EDITEL Austria

GS1 Austria (przemianowana z EAN na GS1 w 2005 r.) wyodrębnia się z działu eBusiness/eCom i zakłada spółkę zależną EDITEL Austria, która jest odpowiedzialna za całą działalność operacyjną platformy eXite®.

2008 do dziś – Wiodący dostawca EDI w Europie Środkowej i Wschodniej

edison

 

EDITEL stale rozszerza swoje usługi EDI nie tylko  w Austrii,  ale i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Posiada spółki zależne w Czechach, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech. W czerwcu 2019 EDITEL przejmuje większościowy pakiet w EDISON S.A.

Ówczesny Edison (obecnie EDITEL Polska) to pierwszy dostawca usługi elektronicznej wymiany danych (EDI) w Polsce – świadczy usługi nieprzerwanie od 1996 roku. Od 2012 jest spółką notowaną na rynku NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

EDITEL dostarcza rozwiązania dostosowane do potrzeb firm każdej wielkości – od małych biznesów po wielkie korporacje. W naszej pracy skupiamy się na wykorzystaniu konceptu EDI (Elektronicznej Wymiany Danych) do ulepszania procesów biznesowych. Naszym celem jest nieustanne poszukiwanie nowych sposobów na poprawę efektywności komunikacji pomiędzy partnerami biznesowymi.

 

Prosimy o aktywowanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki, aby móc w pełni korzystać z możliwości tej strony.
Obecnie korzystasz z przestarzałej przeglądarki, co może powodować luki w zabezpieczeniach i obniżenie komfortu użytkowania.
learn how to easily update your browser.