Cyfryzacja w branży motoryzacyjnej

automobilindustrie supply chain

Eksperci ds. cyfryzacji w łańcuchu dostaw branży motoryzacyjnej

Sektor motoryzacyjny zawsze znajdował się w czołówce branży elektronicznej wymiany danych (EDI). Stale rosnąca wymiana dokumentów biznesowych między partnerami biznesowymi pomogła w ciągłym udoskonalaniu i doskonaleniu tej sprawdzonej technologii cyfryzacji łańcucha dostaw. Dzięki 40-letniemu doświadczeniu międzynarodowy dostawca usług EDI EDITEL wie, co jest ważne: zapewnienie, że partnerzy biznesowi na całym świecie rozumieją komunikaty, dla których kluczowe jest stosowanie jednolitych standardów. Indywidualne rozwiązania portali internetowych do łączenia dostawców również cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Początki EDI i EDITEL sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Już wtedy elektroniczna wymiana danych (EDI) między sieciami handlowymi a ich dostawcami znacznie poprawiła jakość danych, niezawodność planowania i efektywność kosztową. Sektor motoryzacyjny ze swoim bardzo złożonym łańcuchem dostaw bardzo szybko odkrył korzyści płynące z EDI i od tego czasu jest motorem innowacji. W ramach tego rozwoju wprowadzono standardy branżowe: Na przykład VDA jest szeroko stosowany w Niemczech, podczas gdy GALIA jest używana we Francji, ODETTE w całej Europie, a ANSI X.12 w USA.

Łączenie całej piramidy dostaw

Aby łańcuchy dostaw funkcjonowały sprawnie, niezbędna jest stała i bezbłędna komunikacja między producentami pojazdów (OEM) a dostawcami. Wymagające technicznie metody produkcji, takie jak just-in-time (JIT) i just-in-sequence (JIS), dodają kolejną warstwę złożoności. W idealnej sytuacji wszyscy w łańcuchu dostaw, niezależnie od ich miejsca w hierarchii dostawców (OEM i dostawcy Tier 1 do Tier 3), są ze sobą połączeni. Dystrybutorzy również powinni być zaangażowani. W branży motoryzacyjnej dokumenty EDI, takie jak wezwania do zapłaty, powiadomienia o dostawie, awiza wysyłki, potwierdzenia odbioru towarów i faktury są wymieniane w skali międzynarodowej. Dostępnych jest jednak o wiele więcej opcji, począwszy od zarządzania i optymalizacji procesów biznesowych z monitorowaniem biznesowym, aż po archiwizację dokumentów odporną na audyty.

Istnieje kilka podejść do integracji EDI z wewnętrznymi procesami firmy. EDITEL, dostawca usług EDI, spełnia i przekracza oczekiwania swoich partnerów biznesowych od ponad 40 lat. Wiele znanych marek (Toyota, Skoda, Futaba, Alpine, itp.) w sektorze motoryzacyjnym korzysta z usług EDITEL. Klienci doceniają szybkie i nieskomplikowane podłączanie (onboarding) nowych partnerów biznesowych w celu umożliwienia komunikacji EDI. To samo dotyczy rozwiązań portalowych dostosowanych do potrzeb klientów.

Indywidualne rozwiązanie portalu internetowego firmy EDITEL

Integracja z wewnętrznymi procesami łańcucha dostaw firmy jest najbardziej efektywną opcją dla użytkowników EDI. Pozwala to na wymianę wiadomości EDI ze wszystkimi partnerami biznesowymi za pomocą jednego kliknięcia myszką przy użyciu własnego oprogramowania firmy. W rezultacie szybkość przetwarzania zamówień znacznie wzrasta, a miejsce na błędy znacznie się zmniejsza. Przychodzące dane są wprowadzane do oprogramowania firmy za pośrednictwem interfejsów w celu natychmiastowego przetworzenia.
Oprócz zintegrowanych rozwiązań, EDITEL oferuje niestandardowe rozwiązania portalowe zaprojektowane specjalnie dla dużych firm, które umożliwiają małym dostawcom i partnerom biznesowym korzystanie z EDI i uczestniczenie w wymianie danych. Wielu producentów OEM wdrożyło już takie szyte na miarę rozwiązania we współpracy z EDITEL. Są one dostępne jako dodatkowa usługa dla wszystkich partnerów biznesowych producentów OEM, którzy nie mają zintegrowanego połączenia EDI, umożliwiając płynną komunikację EDI.

Najlepsze praktyki w firmie Toyota

Czeski producent samochodów Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ), spółka należąca do największego na świecie producenta samochodów, współpracuje z EDITEL od początku 2016 roku. Pierwszym krokiem była migracja danych z poprzedniego rozwiązania do usługi EDITEL EDI. Płynne wdrażanie partnerów biznesowych jest integralną częścią takiego procesu migracji. Firma TMMCZ wybrała internetowy portal EDI dostosowany specjalnie do potrzeb dostawców firmy. Po zakończeniu tego wstępnego etapu, 250 dostawców otrzymało pomoc podczas procesu wdrażania. Korzystając z tego portalu, firma TMMCZ była w stanie obniżyć koszty i wyeliminować dodatkową pracę w łańcuchu produkcyjnym, która wcześniej była spowodowana błędami wynikającymi z ręcznego wprowadzania danych. Po początkowym skupieniu się na wymianie tradycyjnych dokumentów EDI i logistycznych, firma dodała następnie awiza wysyłki, prognozy i dokumenty fakturowania. Wykorzystywane są również wezwania JIT za pośrednictwem elektronicznej wymiany danych (EDI).

Ekspertyza krajowa i międzynarodowa

EDITEL specjalizuje się w optymalizacji procesów łańcucha dostaw i pomaga firmom wdrażać EDI dla ich komunikatów biznesowych. Podejście polega na zapoznaniu się z procesami łańcucha dostaw klientów, a następnie zaoferowaniu dostosowanego i skoordynowanego rozwiązania EDI. Działająca na arenie międzynarodowej firma posiada ponad 40-letnie doświadczenie w zakresie EDI. Kolejną ważną zaletą jest szerokie doświadczenie praktyczne na rynkach międzynarodowych i lokalnych, z którego korzysta ponad 20 000 klientów.

Symbolphoto copyright iStock, kredyt fotograficzny Rainer Plendl
Prawa autorskie do grafiki EDITEL Austria GmbH

Prosimy o aktywowanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki, aby móc w pełni korzystać z możliwości tej strony.
Obecnie korzystasz z przestarzałej przeglądarki, co może powodować luki w zabezpieczeniach i obniżenie komfortu użytkowania.
learn how to easily update your browser.