Krajowy System e-Faktur (KSeF) obowiązkowy od 1 lipca 2024 roku

ksef EDITELDlaczego przedsiębiorcy mogą nie zdążyć z integracją Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)? Eksperci z EDITEL Polska – Agata Reszkowska i Andrzej Pasula wyjaśniają, dlaczego właściciele firm zwlekają ze wdrożeniem systemu e-fakturowania.

Ekspertka ds. Podatków – Agata Reszkowska oraz Dyrektor ds. Rozwoju –  Andrzej Pasula  w wywiadzie dla portalu podatkowego pit.pl przedstawiają stosunek przedsiębiorców wobec obligatoryjnej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF) w organizacjach firmy.

Z oficjalnych ustaleń Ministerstwa Finansów wynika, że 1 lipca 2024 roku właściciele działalności gospodarczych na podstawie nowego prawa podatkowego będą zmuszeni do rezygnacji z papierowych faktur na rzecz elektronicznego fakturowania.

Agata Reszkowska wyjaśnia, dlaczego przedsiębiorcy mogą zwlekać ze wdrożeniem KSeF-a:

Owszem, mamy uchwaloną, podpisaną przez prezydenta ustawę i strukturę logiczną e-faktury, natomiast to nie wystarcza. Brakuje bardzo ważnych rozporządzeń wykonawczych Ministra Finansów, do których odwołuje się ustawa. Bez nich firmy będą mieć problemy, aby w pełni zintegrować się z Krajowym Systemem e-Faktur.

Co z tego, że mamy gotowy algorytm, który pozwala zintegrować faktury i przesłać je do KSeF, jeśli firma często nie wie, jak podzielić strumień faktur zakupowych, odbieranych z KSeF.  Dla faktur odbieranych trudność polega na ustaleniu, które dotyczą zakupu towarów, a które zakupu usług, czy też powstały w związku z wydatkami pracowników np. podczas delegacji. Jeśli do ewidencji każdego rodzaju tych faktur służą różne systemy, to firma ma poważny kłopot.

Andrzej Pasula dodaje kolejną przesłankę na odraczanie tematu wdrożenia KSeF-a przez przedsiębiorców.

Rok 2024 przyniesie ogromne zmiany dla przedsiębiorców. Polska jako czwarty kraj w Europie wprowadzi system e-fakturowania. Obowiązkowi elektronicznego fakturowania podlegają kraje: Włochy, Hiszpania, Portugalia.

Więcej dowiesz się z artykułu:  Firmy wstrzymują się z integracją z KSeF. We wrześniu zaledwie 10 tys. e-faktur.

Prosimy o aktywowanie plików cookies w ustawieniach przeglądarki, aby móc w pełni korzystać z możliwości tej strony.
Obecnie korzystasz z przestarzałej przeglądarki, co może powodować luki w zabezpieczeniach i obniżenie komfortu użytkowania.
learn how to easily update your browser.